Dzisiaj przychodnia jest czynna od 11:00 do 18:00+48 782 180 202

Badanie ultrasonograficzne uznawane jest za najmniej inwazyjną metodę obrazowania wnętrza ciała. Technika ta jest zupełnie bezbolesna. Najczęściej wykorzystujemy badanie USG do oceny narządów jamy brzusznej, przebiegu ciąży u zwierząt oraz do badania serca. Na wyposażeniu przychodni weterynaryjnej znajdują się obecnie dwa aparaty USG: aparat ogólnego zastosowania rozbudowany o sondy i oprogramowanie doplerowskie, do badania brzucha, tarczycy, ścięgien, mięśni, ciąży i gałki ocznej oraz przepływów naczyniowych. Drugi z aparatów jest specjalistycznym echokardiografem do badania struktury i pracy serca, wyposażony w specjalne głowice sektorowe dostosowane do wielkości badanego pacjenta. Dzięki temu możemy wykonać echo serca u dużego psa, a także u szczenięcia czy świnki morskiej.

Pod kontrolą ultrasonograficzną pobieramy próbki do badań cyto- i histopatologicznych.

Przed wykonaniem badania USG należy pamiętać o konieczności przygotowania do badania. Powietrze nie transmituje ultradźwięków, dlatego u pacjenta z pełnymi lub wzdętymi jelitami część jamy brzusznej może nie być dostępna do badania i zostanie pominięta. Z tego względu konieczna jest przynajmniej 12-godzinna głodówka. Dobrym zwyczajem jest powstrzymanie zwierzaka na godzinę przed badaniem przed oddaniem moczu – pęcherz wypełniony umiarkowaną ilością moczu pozwala na bardziej szczegółowe badanie jego ściany.

Na wyposażeniu przychodni weterynaryjnej znajdują się obecnie dwa aparaty USG: aparat ogólnego zastosowania rozbudowany o sondy i oprogramowanie doplerowskie, do badania brzucha, tarczycy, ścięgien, mięśni, ciąży i gałki ocznej oraz przepływów naczyniowych. Drugi z aparatów jest specjalistycznym echokardiografem do badania struktury i pracy serca, wyposażony w specjalne głowice sektorowe dostosowane do wielkości badanego pacjenta. Dzięki temu możemy wykonać echo serca u dużego psa, a także u szczenięcia czy świnki morskiej.