Dzisiaj przychodnia jest nieczynna. Zapraszamy w najbliższy dzień roboczy.
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego jest dość częstą przyczyną kulawizny u psów. Rozpoznanie tej jednostki chorobowej stawia się na podstawie badania lekarskiego, najczęściej poszerzonego o ocenę ruchomości stawu kolanowego po uspokojeniu farmakologicznym zwierzęcia oraz zdjęć rtg, pomocnych w kwalifikacji pacjenta do operacji i wykluczeniu innych współistniejących chorób kolana.

Zerwanie więzadła krzyżowego daje się leczyć farmakologicznie - niestety późnym skutkiem takiego leczenia są wtórne zmiany zwyrodnieniowe i zapalna przebudowa stawu, mogąca o sobie dawać znać w podeszłym wieku zwierzęcia. I to o ile nie doszło do równoczesnego uszkodzenia łąkotki - wtedy leczenie zachowawcze najczęściej nie przynosi korzystnych rezultatów.

Aby zminimalizować szybkość rozwoju choroby zwyrodnieniowej w kolanie z uszkodzonym więzadłem krzyżowym i przyspieszyć powrót zwierzęcia do sprawności, warto rozważyć operacyjne metody leczenia. Obecnie stosuje się przynajmniej kilkanaście metod naprawy - żadna z nich nie jest uniwersalna i sposób postępowania dobieramy indywidualnie względem budowy anatomicznej pacjenta oraz oczekiwań i możliwości właściciela. Do najczęściej wybieranych przez właścicieli zwierząt rodzajów zabiegów należą TTA, TTA Rapid, TPLO - są to metody dające najkorzystniejsze efekty długofalowe przy niskim odsetku powikłań. W niektórych przypadkach uzasadnione jest też wykonanie innych operacji, np. metodą szwu trzeszczkowo-piszczelowego, CWO, CBLO, zacieśnienia powięzi lub implantacji dwupęczkowego syntetycznego więzadła. Wszystkie z tych metod stosujemy w naszej placówce, najlepszy sposób postępowania opracujemy w trakcie wizyty lekarskiej z pupilem.

W przychodni dla zwierząt w Bogatyni leczymy również inne uszkodzenia aparatu więzadłowego: więzadła poboczne stawu kolanowego, więzadło krzyżowe tylne, ścięgno Achillesa, ścięgna zginaczy i prostowników stawów, czy zwichnięcia stawu biodrowego, łokciowego i ramiennego.