CRP i gazometria
W naszym wewnętrznym laboratorium już od 2016 roku wykonujemy ilościowe oznaczenie poziomu białka C-reaktywnego we krwi psów (CRP). Jeśli pies wygląda na chorego, a wyniki morfologii są dobre, to poziom CRP pozwala nam stwierdzić, czy pacjent wymaga intensywnego leczenia, czy stan nie jest aż tak poważny, żebyśmy zatrzymywali go na bardziej złożoną diagnostykę. Ponadto CRP szybciej rośnie m. in. u suczek, u których zaczyna się ropomacicze, kiedy rogi macicy nie są jeszcze powiększone, a morfologia nie pokazuje żadnej choroby. Takie postępowanie przyspiesza wyleczenie zwierzęcia i znacznie poprawia rokowanie, ponieważ nie dochodzi jeszcze do niewydolności wątroby, nerek i sepsy. CRP jest także wskaźnikiem przydatnym w zrównoważonym modelu leczenia - pozwala uniknąć podawania antybiotyków wtedy, kiedy nie jest to niezbędnie konieczne.
Poziom białka C-reaktywnego (CRP) możemy oznaczać u psów. U kotów nie ma on niestety znaczenia diagnostycznego, dlatego u tych zwierząt należy posługiwać się innymi metodami.
Gazometria krwi tętniczej lub włośniczkowej w minutę
Jeśli stan Twojego zwierzaka jest krytyczny, poddamy się jako ostatni. W stanach niewydolności krążeniowo-oddechowej, przy silnych wymiotach, biegunkach czy niewydolności wielonarządowej możemy posłużyć się narzędziem, które pomoże nam skompensować podstawowe zaburzenia homeostazy i zwiększyć szanse przeżycia. Na miejscu mierzymy ciśnienie tlenu i dwutlenku węgla we krwi, jednocześnie oznaczając poziom elektrolitów w surowicy, wysycenie tlenem hemoglobiny oraz inne parametry równowagi kwasowo-zasadowej, czego efektem jest trafniejszy dobór składu i ilości płynów infuzyjnych oraz dalszego postępowania leczniczego.
„Powszechnym problemem tradycyjnych analizatorów gazometrii krwi jest niestabilność pomiaru w czasie i konieczność ciągłej pracy urządzenia, nawet jeśli nie wykonuje żadnych oznaczeń. W lecznicach dla zwierząt najczęściej był to problem nie do przeskoczenia - jeśli nie wykonuje się bardzo wielu oznaczeń w ciągu dnia, to koszt eksploatacji był niewspółmiernie wysoki, co powodowało znaczne obciążenie dla właścicieli zwierząt. Technologia naszego aparatu nie wymaga ciągłego przepływu płynów, a kalibracja jest wymuszana przez aparat na minutę przed wykonaniem KAŻDEGO badania, dzięki czemu mamy pewność, że uzyskane wyniki są precyzyjne i odpowiadają aktualnemu stanowi pacjenta.”
Zwiększamy skuteczność terapii zwierząt w stanie krytycznym - 180 sekund na gazometrię krwi tętniczej.
Niekiedy trafiają do nas zwierzęta w złym stanie: odwodnione, anemiczne, niewydolne oddechowo lub krążeniowo, nieprzytomne czy we wstrząsie. Podejmujemy wówczas działania ratujące życie, jednak gdy dochodzi do niewydolności wielonarządowej, czasem trudno jest natychmiast ustalić, który proces jest główną przyczyną, a które rozwinęły się wtórnie do niego. W takich przypadkach czas udzielenia fachowej pomocy i wyrównania zaburzeń powinien być jak najkrótszy, a postępowanie celowane na pierwotną przyczynę zaburzeń. Dlatego, aby przyspieszyć czas od wejścia pacjenta do ustalenia kierunku leczenia, wyposażyliśmy przychodnię w nowoczesny aparat do pomiaru gazometrii krwi i elektrolitów. Kilkanaście krytycznych dla życia parametrów (pH krwi, stężenie CO2 i tlenu w tętnicach, równowaga kwasowo-zasadowa, elektrolity) oznaczamy teraz równocześnie w czasie krótszym niż 180 sekund! Dzięki temu szybciej dobierzemy najbardziej odpowiedni skład płynu do infuzji dożylnej i zdiagnozujemy m. in. kwasicę lub zasadowicę oddechową i metaboliczną oraz zaburzenia jonowe, co przekłada się na wyższą całkowitą skuteczność pomocy w nagłych wypadkach.
Konstrukcja aparatu wymaga od personelu w czasie badania jedynie podania próbki, więc nie musimy na dłużej oddalać się od pacjenta. Nie musimy również martwić się o problemy z precyzją uzyskanych wyników, ponieważ kalibracja jest wykonywana automatycznie przed każdą podaną próbką.