Dzisiaj przychodnia jest czynna od 11:00 do 18:00+48 782 180 202

Monitoring fukcji życiowych

Przykładamy dużą wagę do bezpieczeństwa naszych pacjentów i zrobimy wszystko, aby nieść jak najskuteczniejszą pomoc w najcięższych wypadkach. Na wyposażeniu przychodni znajduje się nowoczesny kombajn anestezjologiczny, którego nie powstydziłaby się żadna placówka zajmująca się ratowaniem ludzi.

Zwierzę w stanie zagrożenia życia może mieć monitorowaną częstotliwość oddechów, tętno, wysycenie krwi tlenem, ekg, ciśnienie tętnicze, spirometrię, stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, stały pomiar wewnętrznej temperatury ciała oraz stężenie gazów znieczulających w pęcherzykach płucnych. Do niedawna było to nieosiągalne w leczeniu psów i kotów. To wszystko po to, aby zawczasu wykryć zbliżającą się zapaść, niewydolność krążeniową lub oddechową lub inne zaburzenia podstawowych funkcji życiowych.

Tak rozbudowany monitoring zwiększa szanse szybkiej reakcji lekarskiej u zwierząt po wypadkach lub w ciężkim stanie, za czym idzie zwiększenie przeżywalności w grupie zwierząt ciężko chorych. Monitoring podstawowych funkcji życiowych jesteśmy w stanie zapewnić u pięciu pacjentów jednocześnie.

Zabiegi operacyjne w znieczuleniu wziewnym

Dzięki zastosowaniu znieczulenia wziewnego, które nie jest metabolizowane przez nerki i wątrobę, możemy znieczulać pacjentów z chorobami narządowymi lub w starszym wieku, minimalizując ryzyko pogorszenia stanu zdrowia w związku z operacją innego narządu.

Główną zaletą tego rodzaju znieczulenia jest sterowalność (w przeciwieństwie do leków podawanych w inny sposób można "odjąć" poziom znieczulenia uzyskując natychmiastowy efekt) i możliwość dostosowywania głębokości znieczulenia do bieżących potrzeb zwierzęcia.

Sala operacyjna w Redvet wyposażona jest w dwa aparaty do znieczulenia wziewnego, w tym urządzenie dedykowane do znieczulania najmniejszych zwierząt (króliki, gryzonie, bardzo młode szczenięta i kocięta, ptaki).

Redvet - Przychodnia Weterynaryjna w Bogatyni

Blokady nerwów obwodowych, znieczulenie nadoponowe

Drugim, chociaż zbyt mało popularnym w weterynarii zabiegiem zmniejszającym ryzyko operacyjne jest stosowanie blokad miejscowych, które w miarę potrzeby staramy się wdrażać do codziennej praktyki.

W znieczuleniu miejscowym możemy wykonywać zabiegi na gałce ocznej, kończynach, głowie lub po znieczuleniu nadoponowym na tylnych okolicach jamy brzusznej, miednicy lub krocza.

Należy pamiętać, że wykonywanie zabiegów jedynie w znieczuleniu miejscowym u zwierząt nie jest możliwe, ponieważ mimo, że powoduje całkowitą bezbolesność, to nie redukuje strachu u przytomnego pacjenta, dlatego każdorazowo muszą zostać podane środki uspokajające i rozluźniające, aby uzyskać komfort psychiczny pacjenta.

Zmniejsza się jednak całkowitą ilość podanych leków i ich ewentualny niekorzystny wpływ na ciśnienie krwi lub akcję oddechową, dlatego wyraźnie zmniejsza to ryzyko powikłań po- i okołooperacyjnych i przyspiesza powrót zwierząt do sprawności.

Aseptyka i zachowanie sterylności sprzętu i personelu

Uważamy, że zachowanie sterylności podczas zabiegów nie jest przywilejem jedynie operowanych ludzi. Zwierzęta również narażone są na infekcje, skutkujące utrudnionym gojeniem ran, uszkodzeniem narządów, odrzuceniem wszczepionych implantów i przedłużeniem czasu i kosztów leczenia. Z tego względu nie oszczędzamy na materiałach jednorazowych i porządnym procesowaniu narzędzi chirurgicznych. Trzymamy się standardu, w którym do operacji używamy jednorazowych sterylnych fartuchów i rękawic chirurgicznych, niezdezynfekowane części ciała pacjenta oraz stolik narzędziowy okrywane są nieprzemakalnymi sterylnymi jednorazowymi serwetami operacyjnymi.

Narzędzia chirurgiczne przed użyciem przechodzą proces mycia ultradźwiękowego, dezynfekcji, przeglądu i smarowania części ruchomych, pakowania w opakowania barierowe i sterylizacji parą wodną z zastosowaniem próżni frakcjonowanej tak, jak odbywa się to z instrumentami dla bloków operacyjnych. Mimo, że w weterynarii nie ma takiego wymogu prawnego, każdemu załadunkowi narzędzi do autoklawu towarzyszy wskaźnik skuteczności sterylizacji, dzięki czemu przed operacjami uzyskujemy pewność całkowitej jałowości używanego sprzętu. Na wypadek zdarzeń losowych w ciągłej gotowości utrzymujemy sprawny autoklaw zapasowy do sterylizacji narzędzi i materiałów opatrunkowych.

Nasze zasady opieki anestezjologicznej nad zwierzętami

Dla każdego pacjenta dostosowujemy indywidualny protokół znieczulenia spośród kilkunastu bezpiecznych schematów

Znieczulenie wziewne nie obciąża nerek i wątroby, co zmniejsza ryzyko operacyjne u starszych zwierząt

Znieczulenie wziewne i wentylację respiratorem możemy stosować także u kotów

Pełny monitoring pacjenta to wcześniejsza reakcja anestezjologa i pełny komfort znieczulonego zwierzęcia

Dostępne metody znieczulania zwierząt i zapobiegania powikłaniom

Ketamina + ksylazyna podanie domięśniowe

  • Popularna i niedroga metoda, nie wymaga dostępu do żyły
  • Nie jest potrzebny żaden specjalny sprzęt
  • Podanie całej dawki "z góry" przed operacją, depresyjny wpływ na serce i układ oddechowy
  • W razie nietolerancji lub powikłań brak możliwości spłycenia znieczulenia
  • Halucynacje i pobudzenie po operacji
  • To znieczulenie nie jest stosowane w naszej przychodni

Znieczulenie ciągłe dożylne

  • Kombinacja kilku środków, których łączna dawka dzięki synergizmowi działania jest mniejsza
  • Wymaga asysty anestezjologa i ewentualnie pompy infuzyjnej
  • Leki znieczulające o bardzo krótkim czasie działania podawane są w bardzo małych ilościach w ciągłym wlewie dożylnym
  • W razie depresji krążenia lub oddychania można natychmiast przerwać podawanie leków i przyspieszyć wybudzenie
  • Szybsze, chociaż spokojne wybudzanie
  • Bezpieczniejsze dla serca, wątroby i nerek

Znieczulenie wziewne złożone

  • Środek znieczulający jest podawany przez rurkę intubacyjną do płuc w atmosferze tlenu
  • Wymaga kosztownej aparatury i przeszkolenia
  • Nie jest metabolizowane przez nerki i wątrobę - najbezpieczniejsza nawet u zwierząt starszych lub schorowanych
  • Dzięki stałemu monitoringowi czynności życiowej można szybko spłycać lub pogłębiać znieczulenie
  • Działanie znieczulenia może być zniesione natychmiast po operacji
  • Organizm jest lepiej natlenowany, wyraźnie zmniejsza się ryzyko powikłań, a w razie ewentualnej zapaści aparat podejmuje akcję oddechową za zwierzę

Dodatkowe

  • Blokady nerwów i splotów zmniejszają dawki ogólnych leków znieczulających
  • Znieczulenie powierzchniowe oka pozwala na wykonywanie drobnych zabiegów
  • W razie niewydolności oddechowej uruchamiamy respirator
  • Prowadzimy zabiegi w znieczuleniu nadoponowym