Dzisiaj przychodnia jest czynna od 11:00 do 18:00+48 782 180 202

Artroskopia weterynaryjna

2016-12-09 | Artykuły

W naszej placówce dostępna jest nowocześnie wyposażona artroskopowa sala operacyjna dla zwierząt. Artroskopia jest zabiegiem małoinwazyjnym, polegającym na wprowadzeniu toru wizyjnego do przestrzeni stawowej za pomocą światłowodowej optyki. Średnica naszego artroskopu jest mniejsza niż 3mm, dlatego nadaje się do obrazowania tak ciasnych stawów, jak łokcie u psów.

„Czułość prześwietleń RTG w niektórych przypadkach chorób stawów wynosi tylko 60%, tomografii komputerowej 80%, natomiast artroskopii 100%.”

Operacje artroskopowe w przychodni weterynaryjnej w Bogatyni wykonuje lek. wet. specjalista chirurg Marcin Górnik w celu potwierdzenia/wykluczenia/uszczegółowienia wstępnej diagnozy - jest to artroskopia diagnostyczna. Wykonujemy także artroskopię terapeutyczną, czyli leczenie chorób stawów w technice mikroinwazyjnej - po operacji na skórze pozostają zwykle 2-3 nacięcia o długości ok. 3 mm, dzięki czemu uraz zdrowych tkanek jest minimalny, a gojenie postępuje znacznie szybciej, niż w operacjach prowadzonych metodami tradycyjnymi.

Efekty po zabiegach artroskopowych zależą w głównej mierze od czasu, jaki minął od zachorowania, do wykonania operacji. Niestety, jeśli w jamie stawu przez długi czas na skutek choroby obecne są luźne fragmenty chrzęstno-kostne, dochodzi do zdzierania prawidłowej chrząstki z powierzchni kości. Chrząstka stawowa jest tkanką, która nie ulegnie odtworzeniu, dlatego tylko szybkie wdrożenie leczenia, kiedy stopień uszkodzeń stawu jest jeszcze stosunkowo niewielki, pozwala na maksymalne przywrócenie funkcji stawu i komfortu zwierzęcia. Dlatego tak istotne są badania przesiewowe: u ras predysponowanych do dysplazji wykonuje się prześwietlenia bioder w wieku 18-20 tygodni, a następnie w wieku 7-8 miesięcy RTG stawów łokciowych. Wiele osób obawia się prześwietlania tak młodych psów, które przecież nie mają w tym wieku żadnych problemów z chodzeniem. Jednak właśnie już w tym wieku na radiogramach można wychwycić zwierzaki, u których problem wystąpi w przyszłości, a wczesne wprowadzenie leczenia (np. usunięcie niezrośniętych fragmentów kości czy plastyka chrząstki) może znacznie wydłużyć sprawność stawu oraz komfort zwierzęcia.

W technice wspomaganej artroskopowo wykonujemy także zabiegi uszkodzonych więzadeł krzyżowych u psów. Praca w powiększeniu i w środowisku płynu pozwala na bardziej precyzyjne postępowanie z fragmentami uszkodzonych więzadeł, łąkotek, chrząstek czy zmian rozrostowych błony maziowej stawu.