Dzisiaj przychodnia jest czynna od 11:00 do 18:00+48 782 180 202

TTA RAPID. Operacje zerwanego więzadła krzyżowego u psów i kotów

2017-01-04 | Artykuły

W Bogatyni wykonujemy operacje uszkodzonych więzadeł krzyżowych u psów i kotów. Technikę zabiegową dostosowujemy do potrzeb pacjenta oraz oczekiwań i możliwości opiekuna zwierzęcia (nie istnieje jeden idealny rodzaj operacji - każda z nich różni się spodziewaną szybkością powrotu kończyny do sprawności, ilością i rodzajem zastosowanych materiałów, czasem znieczulenia, prawdopodobieństwem wystąpienia ewentualnych powikłań oraz przede wszystkim wpływem na późne następstwo urazu stawu kolanowego, tj. szybkość postępowania choroby zwyrodnieniowej stawów).

Najczęściej wybierane przez właścicieli rodzaje zabiegów to TTA, TTA RAPID i szew trzeszczkowo-piszczelowy.

Zastosowanie metod związanych z osteotomią (TTA, TTA RAPID, TPLO) daje najlepsze efekty u psów, u których ważne jest zachowanie dobrej aktywności - sportowych, wystawowych, pracujących lub wszystkich o dużej aktywności ruchowej.

„Stosowanie indywidualnych drukowanych implantów z tytanu w technice TTA RAPID skraca okres rekonwalescencji po operacji, przyspiesza powrót sprawności kolana, zmniejsza siłę nacisku na chrząstki stawu, w związku z czym funkcja kolana jest najlepsza przez długi czas od wykonania zabiegu. Podstawowym warunkiem najlepszego postępowania przy uszkodzeniu więzadła krzyżowego u psa, niezależnie od wybranej metody operacyjnej, jest ocena i naprawa ewentualnych współistniejących uszkodzeń łąkotek oraz usunięcie pozostałości uszkodzonego więzadła, które z czasem mogłoby zmineralizować i powodować drażnienie stawu i silniejsze uszkadzanie prawidłowej chrząstki stawowej.”


Operacje zerwanych więzadeł krzyżowych możemy wykonać także w technice wspomaganej artroskopowo.

W takim wypadku przed rozpoczęciem właściwej procedury naprawczej wykonujemy inspekcję stawu przy pomocy optyki światłowodowej i przy użyciu mikronarzędzi znacznie dokładniej możemy usunąć uszkodzone resztki więzadeł, obejrzeć powierzchnię chrząstek i amortyzujących wstrząsy łąkotek, a także przy pomocy bipolarnych elektrod artroskopowych wyleczyć zmiany rozrostowe torebki stawowej, które pojawiają się na skutek urazu stawu. 

Taka procedura, dzięki pracy w powiększeniu i zastosowaniu narzędzi mikrochirurgicznych pozwala na bardziej precyzyjne postępowanie z tkankami, co ma przełożenie na lepsze funkcjonowanie kolan w odległym czasie po wykonaniu zabiegu.

W uzasadnionych przypadkach, jeśli doszło do uszkodzenia aparatu więzadłowego, a pacjent z innych przyczyn nie kwalifikuje się do operacji, prowadzimy postępowanie zachowawcze w celu możliwie dobrego funkcjonowania kolana. Należy jednak pamiętać, że u ok. 30% psów z zerwaniem lub częściowym zerwaniem CCL dochodzi również do patologii łąkotek, które bywają bolesne, a czasem potrafią nawet zablokować staw w jednej pozycji, dlatego zawsze postępowaniem z wyboru jest zabieg operacyjny.