Dzisiaj przychodnia jest czynna od 11:00 do 18:00+48 782 180 202

Psi nos wykrywa koronawirusa

2020-11-02 | Artykuły
Psi nos wykrywa koronawirusa

Lotnisko w Helsinkach wykorzystuje psy do wykrycia pasażerów zakażonych koronawirusem. Wyniki programu pilotażowego są obiecujące. Okazuje się, że czworonogi są tu niezawodne i prawie nigdy się nie mylą. Cała procedura zajmuje im to 10 sekund.

Jak to możliwe? Już wyjaśniamy. Cała tajemnica tkwi w czułym psim nosie. Pies ma od dziesięciu do stu tysięcy razy bardziej wrażliwy węch niż człowiek. U osób chorych zmienia się metabolizm, a to powoduje zmianę zapachu wydzielin gruczołów potowych. Pies jest w stanie to wyczuć. 

Pracownik lotniska pobiera próbkę zapachu skóry na wacik, który umieszcza w pojemniku. Następnie próbki daje się do powąchanie psom, jeśli te wykryją w którejś z próbek charakterystyczny zapach, pasażerowi wykonuje się test PCR. 

Zmysł węchu psa i jego chęć współpracy z człowiekiem wykorzystywane są do wielu zadań; psy szukają narkotyków, substancji wybuchowych, wycieku gazu, potrafią wykryć nowotwory czy poinformować chorego na epilepsję o zbliżającym się ataku. Psi nos jest niezawodny w wykrywaniu substancji chemicznych niż jakiekolwiek dostępne obecnie urządzenia elektroniczne. 

Analizy pokazują, że psi nos jest w stanie wykryć również koronawirusa i to z blisko 100-procentową dokładnością. Co ciekawe, jest to w stanie zrobić nawet do pięciu dni wcześniej niż test PCR. 

Wyniki badań będą znane  pod koniec roku.