Dzisiaj przychodnia jest nieczynna. Zapraszamy w najbliższy dzień roboczy.

Co robić gdy pies kuleje i utyka?

2020-10-26 | Artykuły
Co robić gdy pies kuleje i utyka?

Zauważyli Państwo, że pies, kot ostatnio niechętnie chodzi po schodach, nie wskakuje na łóżko tak chętnie jak wcześniej, utyka lub  kuleje? Przyczyną może być choroba związana z narządem ruchu zwierzęcia. W takich przypadkach zalecana jest dokładna diagnostyka. Z pomocą przychodzi weterynarz ortopeda.

Czy to normalne, że pies kuleje? Czy kulawizna minie samoistnie?

Niektórzy właściciele psów i kotów uważają, że niewielkie kulawizny przechodzą same. Czasem rzeczywiście takie dolegliwości przechodzą same i nie pojawią się ponownie. Często jednak taki objaw samoistnie nie ustępuje i właściciel pojawia się z psem lub kotem w gabinecie weterynaryjnym. Im wcześniej tym lepiej. Należy bowiem pamiętać, że każda kulawizna ciągnie za sobą stan zapalny w miejscu które jest uszkodzone. Zapalenie jest fizjologiczną reakcją organizmu na uszkodzenie tkanek, jednak im dłużej ono trwa, tym większe wywołuje szkody. Dlatego im szybciej zareaguje się leczeniem w przypadku chorób narządu ruchu tym lepsze ono przynosi efekty. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że kulawizna u szczeniąt dużych i olbrzymich ras jest normalna i jest związana z szybkim wzrostem kośćca. Możemy się zgodzić z faktem, że taki objaw jest najczęściej związany z szybkim wzrostem psa, jednak nigdy nie jest to objaw fizjologiczny. Każdy własciciel szczeniaka, a zwłaszcza dużej rasy, powinien się zgłosić do lekarza, gdy zauważy, że jego pies kuleje. Możliwe, że choruje na młodzieńcze zapalenie kości, na osteochondrozę (OCD), czy jedną z form dysplazji biodrowej lub łokciowej (HD, UAP, FCP, IOHC). Te ostatnie należy leczyć na wczesnym etapie życia, nawet wtedy, gdy objawy mijają samoistnie - one najprawdopodobniej wrócą ze zdwojoną siłą!

Kiedy należy się zgłosić do specjalisty weterynarza ortopedy?

Gdy zauważą Państwo objaw, który będzie sugerował, że pies lub kot ma problem z biodrem, łokciem czy kolanem, należy się zgłosić do weterynarza. Czasem przyczyna kulawizny jest prozaiczna. Często jest to rozcięta opuszka lub urwany czy naderwany pazur. Niejednokrotnie znaleźć można kleszcze wbite w okolicy pazura. Aby rozpoznać lub wykluczyć poważne przyczyny kulawizny, lekarz wykona badania kliniczne i szczegółowe badanie ortopedyczne psa i kota. Przychodnia weterynaryjna Redvet w Bogatyni specjalizuje się w ortopedii psów i kotów.

Do postawienia diagnozy w niektórych przypadkach lekarz ortopeda wykorzystać może zdjęcia rentegowskie (RTG) lub utrasonografię (USG). Po wykonaniu takich badań i omówieniu szczegółów z opiekunem psa lub kota, ortopeda może rozpocząć leczenie zachowawcze, rehabilitację fizykalną (w naszym ośrodku chętnie wspomagamy terapię kulawizn naświetlaniem laserem) lub leczenie operacyjne (nastawianie złamań, leczenie stawów biodrowych, kolanowych, ramiennych i łokciowych artroskopowo, operowanie więzadła krzyżowego, stabilizację chirurgiczną złamań kręgosłupa i dyskopatii).

Choroby narządu ruchu są częstą przypadłością psów i kotów. Nigdy nie należy bagatelizować objawów z nimi związanych. Lepiej zgłosić się do lekarza weterynarii, aby okazało się, że zwierzę jest całkowicie zdrowe, a właściciel przewrażliwiony, niż zgłosić się z nim zbyt późno na podjęcie skutecznego leczenia, gdy stawy są objęte zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową.